Увага, кліщі!!!

про братьев наших меньших

Увага, кліщі!!!

Сообщение Ярина » 09 мар 2017, 13:19

Вітаю.
З настанням весни, з першими променями весняного теплого сонця стають активними дуже небезпечні паразити - іксодові кліщі. Всі іксодові кліщі є тимчасовими кровосисущими ектопаразитами людини і тварин. Тимчасовий господар, на якому вони харчуються, називається господарем. Це досить великі кліщі (їх розмір до 2 см залежно від ступеня насичення). Характерною особливістю цих кліщів є те, що покриви тіла і травна система самки сильно розтяжні. Це дозволяє їм харчуватися рідко (іноді раз в житті), але багато. Ротовий апарат пристосований для проколювання шкіри і висмоктування крові. При укусі в ранку вводиться слина, яка застигає навколо хоботка. Так кліщ може щільно прикріплятися до тіла господаря і мешкати на ньому довгий час (іноді до 1 місяця).

У самки хітиновий щиток покриває не більше половини поверхні тіла, тому вони можуть поглинати значну кількість крові. Самці ж покриті нерозтяжним хітиновим щитком повністю, тому вони прикріплюються до господаря на короткий проміжок часу.
Багато іксодових кліщів є переносниками збудників небезпечних захворювань людини і тварин. Серед цих захворювань найбільш відомі кліщовий весняно-літній енцефаліт (це вірусне захворювання), бореліоз або хвороба Лайма, а у собак, коней, котів - бабезіоз(піроплазмоз) та гемобартенельоз Віруси розмножуються в організмі кліща та накопичуються в слинних залозах і яєчниках. При укусі віруси потрапляють в ранку (відбувається трансмісивна передача вірусу). При відкладанні яєць віруси передаються наступним поколінням кліщів (трансоваріальная передача — через яйця). Тому знайденого чи виявлено кліща необхідно знищити.
Бабезіоз (піроплазмоз) собак – загальновідоме захворювання протозойної природи, що переноситься через укуси кліщів та без своєчасного лікування у більшості випадків закінчується загибеллю тварини.
Основним перенощиком бабезій є іксодові кліщі Dermacentor pictus (Полісся і Лісостеп України) та Rhipicephalus sanguineus (Степ). Захворювання реєсрують з весни до осені — в період паразитування на собаках іксодових кліщів. Порівняно з дорослими тваринами у молодих собак (особливо у цуценят) бабезіоз перебігає у тяжчій формі. Безпородні собаки хворіють у легкій формі.
Бабезії руйнують значну кількость клітин червоної крові, що призводить до зменшення в крові хворих собак кількості еритроцитів, гемоглобіну та розвитку гемолітичної анемії. Внаслідок цього порушується нормальна діяльність багатьох внутрішніх органів хворої тварини.
Клінічні ознаки.
Інкубаційний період від 6 до 20 днів. Для бабезіозу характерний гострий, рідше підгострий та хронічний перебіги хвороби. При гострому перебігу бабезіозу температура тіла підвищується до 41—42 °С, пульс і дихання прискорюються. Собаки стають пригніченими, частіше лежать, апетит у них відсутній. Слизові оболонки бліді, пізніше стають жовтяничними. Часто спостерігається пронос (фекалії з домішками крові), інколи — рвота. Набряки кінцівок, підшкірні крововиливи. Сеча набуває червоного кольору або темного пива, зазвичай на 3-4 день хвороби. Хвороба триває 3—9 днів. Загибель тварин може наставати уже через 3—7 діб після появи перших ознак захворювання. Підгостра форма характеризується підвищенням температури тіла до 41 °С, зниженням апетиту. Періодично температура тіла знижується до норми. Триває хвороба 2—3 тижні.
Для профілактики бабезіозу собак потрібно застосовувати такі заходи:

- Обробка акарицидними (протикліщовими) засобами собаки – нажаль, жодний препарат не дає 100% захисту, тому часто є необхідним комбінація двох препаратів, наприклад, протипаразитарний нашийник, та пудри, спрей або краплі, що мають різні діючі речовини (для запобігання передозування та зменшення ризику виникнення побічних явищ).

Більш докладно про це потрібно радитися з ветеринарним лікарем, в т.ч. про випадки алергічних реакцій та можливого токсичного впливу на собак, людей та дітей, інших домашніх тварин, та щодо звикання кліщів до деяких видів інсектоакарицидних препаратів. У ветлікаря ви можете дізнатися, які препарати краще себе зарекомендували у цей час та в даній місцевості. Обробки проводяться за інструкцією залежно від віку та ваги тварини, відразу після того як зійшов сніг і до перших морозів.

- Обробка акарицидними засобами вольєрів, підвалів, розплідників – встановлено, що деякі види кліщів переносників збудників бабезіозу здатні виживати в приміщенні і викликати зараження цілорічно в будівлях та розплідниках.

- Догляд за подвір’ям та при потребі, обробка його акарицидними засобами, що призначені для цього – якщо ваше подвір’я у небезпечній зоні регулярно скошуйте траву, підрізайте кущі та дерева так, щоб сонячне світло досягало землі.

- Ретельний огляд собак під час прогулянок та після них – намагайтеся уникати місць дуже заражених кліщами, після будь-якої прогулянки собаку потрібно уважно оглядати, промацується та прочісується вся тварина.

- Скорочувати період перебування кліща на тілі тварині – якщо кліща на собаці виявлено його потрібно якнайшвидше видалити (для перенесення збудників трансмісивних захворювань потрібен різний час але в будь-якому випадку чим раніше ви знімете кліща, тим менша вірогідність зараження бабезіозом, бореліозом, ерліхіозом тощо).

Видаляти кліща потрібно правильно – зверніться до ветеринарного лікаря або спробуйте самостійно, попередньо надягнувши гумові рукавички (деякі мікроорганізми з розчавленого кліща можуть бути небезпечними для людини), розташуйте тонкий пінцет у районі ротового апарату кліща якомога щільніше до шкіри і повільно виймайте його, намагаючись не залишити часточку ротового апарату в шкірі тварини, після цього декілька днів обробляйте місце укусу тетрацикліновою маззю або розчином йоду. Існують також спеціальні засоби для зняття кліщів. Завчасна обробка кліща спиртом, олією і т.п., за деякими даними, може пришвидшити вивільнення патогенного збуднику з кліща.

- Правильно знищуйте знятих кліщів – кліщ може пережити навіть зливання в каналізацію, а той кліщ, що не наївся буде шукати нову жертву і далі передавати інфекції, тому найкраще позбуватися кліщів розміщуючи їх у щільно закриту тару, що містить невелику кількість спирту або засобу для миття посуду.

- Застосування для профілактики антипротозойних препаратів – у таких препаратів як азидин, береніл та ін. можливий недовгий профілактичний ефект, але враховуючи високу токсичність цих препаратів використовувати їх з профілактичною метою та самостійно не рекомендовано.

Отже, основою профілактики бабезіозу собак є захист від нападу кліщів, тобто використання інсектоакарицидних препаратів, а саме Барс, Прайд, Рексолін, Бар'єр, Контрудар, Дана і багато інших.
Ярина
 
Сообщений: 121
Зарегистрирован: 30 май 2011, 09:51

Re: Увага, кліщі!!!

Сообщение Ярина » 09 мар 2017, 13:30

Гемобартонеллез, або як його ще називають інфекційна анемія кішок – це заразна хвороба, яка характеризується анемією і може призводити до загибелі тварини. Багато заражені тварини є безсимптомними носіями, і захворювати можуть у будь-якому віці. Гемобартонеллезкішок має повсюдне поширення. Кішки – найбільш сприйнятливий вид тварин. Собаки теж можуть заразитися Haemobartonella felis, але даний паразит рідко викликає у них клінічне захворювання.

Звідки береться це захворювання? Передача найчастіше відбувається трансмісивним шляхом через бліх і кліщів, а також при укусах і подряпинах. Хвороба виникає, як правило, унаслідок пониження резистентності організму кішок під впливом різноманітних чинників: інших інфекційних, паразитарних та онкологічних захворювань, порушення роботи внутрішніх органів, вагітності або несприятливих умов утримання.

Збудник. Гемобартонелла – це паразит, що локалізується і розмножується на поверхні або всередині еритроцитів господаря. Його діаметр становить 0,2-0,4 мкм. При світловій мікроскопії забарвлених мазків крові мікроорганізми виглядають як паличкоподібні або сферичні кокковидной тільця. Збудники зустрічаються поодинці, парами або групами.

Симптоми. Розвиток інфекційного процесу супроводжується зниженням кількості еритроцитів і вмісту гемоглобіну в крові, появою анемії, жовтушности і гемоглобінурії. У хворих кішок реєструється тахікардія і прискорене дихання. Кішки стають млявими і швидко стомлюються і худнуть. У них істотно знижується апетит, а в деяких випадках повністю зникає. Іноді збільшується селезінка. Температура тіла зазвичай нормальна.
Смертність без лікування сягає 90%.
Вберегти тварину від захворювання можливо, якщо регулярно використовувати інсентоакарицидні препарати.
Ярина
 
Сообщений: 121
Зарегистрирован: 30 май 2011, 09:51


Вернуться в Зооуголок (зоокуток)

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 5

cron